W artykule zatytułowanym “Rzecz o sokach owocowych ” pisałem o tym że dzięki istniejącej luce prawnej, producent soku owocowego może użyć określenia “czysty sok…” lub “100% sok z…” dla produktu, który zawiera nie mniej niż 12% soku owocowego.

Kupiłem niedawno w dobrym sklepie spożywczym sok z Noni, na którym jest dużymi literami napisane “100% soku z NONI!”. Sok był stosunkowo tani, więc nie spodziewałem się rewelacji, jednak preparat nie miał w składzie cukru ani konserwantów, więc postanowiłem sprawdzić co jest wart.

Nieco później kupiłem{reg} inny sok z Noni, pochodzący z innego źródła, na którym również napisano “zawartość czystego soku NONI 100%”.

Ciekawy był wynik porównania obydwu preparatów.

Który sok?
Sok pierwszy – ze sklepu spożywczego Sok drugi – sprzedaż bezpośednia
Kolor Brązowy, klarowny Ciemny brązowy, nieprzejrzysty
Konsystencja Wodnisty, klarowny, bez zawiesiny Gesty, z zawiesiną
Smak Cierpki smak owocu Noni Podobny, ale bardziej intensywny
Cena Około 60 zł za litr Około 90 zł za litr

Nawet pobieżne oględziny pokazały, że drugi sok ma nieporównywalnie większą “zawartość soku w soku”. Jego jakość, a tym samym wartość dla zdrowia jest tym samym prawdopodobnie znacznie większa. Potwierdza się również pogląd, że cena i jakość są ze sobą mocno powiązane.

No i jeszcze raz przypomnę – obydwa produkty mają na etykiecie informację, że jest to 100% czystego soku z Noni… {/reg}{pub}{loadposition register}{/pub}

Produkty w koszyku