Tlen i jego znaczenie dla zdrowia

Dariusz Młynarski - nowy wpis o mikrokrążenie

Dariusz Młynarski

7 października 2006

Każda choroba, czy nawet drobna niesprawność jest bezpośrednio lub pośrednio związana z brakiem tlenu. Tlen to absolutna podstawa wszelkich procesów życiowych. Bez jedzenia mozna przeżyć kilka tygodni. Bez picia – kilka dni. Bez tlenu – zaledwie kilka minut.

Każdy to wie. Wie to doskonale medycyna. Dlaczego zatem jest to dzisiaj w ogóle jakimkolwiek problemem? Dlaczego człowiek zachodu cierpi na chroniczne niedotlenienie?

Niniejszym artykułem postaram się przybliżyć Ci wiedzę, którą sam na ten temat posiadam. Sam stosuję ją w praktyce i jedno wiem na pewno – warto zrobić coś, by zdobyć więcej tlenu.

Czynniki zdrowia raz jeszcze

Jeżeli każda komórka organizmu jest sprawna, to sprawny jest cały organizm.

Każda pojedyncza komórka ma w sobie zakodowane informacje i mechanizmy, które sprawiają, że jest ona w pełni zdrowa i funkcjonuje poprawnie przez ściśle określony czas, pod warunkiem, że ma zapewnione ku temu warunki. Po tym czasie{reg} na jej miejsce przychodzi zdrowa.

Warunki dla zdrowej komórki to głównie:

 • dostatek tlenu,
 • odpowiednia ilość i proporcje substancji odżywczych,
 • sprawne odprowadzanie toksyn i substancji odpadowych,
 • odpowiedni potencjał elektryczny błony komórkowej (co najmniej 70 mV).

W takich, i tylko w takich warunkach komórka działa w pełni sprawnie, spełnia swoje życiowe funkcie i wytwarza energię. Wytwarzanie energii jest jednym z ważniejszych jej zadań.

Wyobraź sobie piec, w którym pali się ogień. Pali się dobrze (wytwarzanie energii), jeżeli włożysz do niego dobre i suche paliwo (węgiel, drewno), oraz jeżeli będzie „cug”, czyli dopływ tlenu.

W takich warunkach ogień jest jasny i duży, spalanie jest pełne. Zostaje niewiele popiołu, dym zawiera niewiele substancji toksycznych poza dwutlenkiem węgla. Od czasu do czasu ktoś musi usunąć resztki spalonego popiołu.

Jeżeli natomiast:

 • paliwo będzie złej jakości, mokre itd,
 • nie będzie „cugu”, czyli dopływu tlenu,

…to zamiast palić się jasnym płomieniem, paliwo będzie się powoli tlić, będzie nawet przygasać. Powstaje dużo dymu, pełnego trujących gazów. Z takiego spalania zostaje dużo niedopalonych resztek, które zapychają ruszt.

Zupełnie podobnie jest to w żywej komórce. Niedobór tlenu powoduje słabe procesy energetyczne z dużąilością substancji odpadowych. W dłuższym okresie czasu prowadzi to do znaczących kłopotów, wręcz chorób przewlekłych.

Wiadomo, że niemal w każdym przypadku, kiedy tkanka lub narząd dotknięty jest procesem chorobowym, wystepuje tam słabe utlenienie komórek.

Wiadomo, że zapewnienie prawidłowego dotlenienia jest jednym z warunków koniecznych powrotu do zdrowia.

Zapewnienia prawidłowego dotlenienia wszystkich komórek organizmu jest warunkiem koniecznym utrzymania zdrowia na długie lata.

Jak tlen trafia do komórek

W trakcie oddychania powietrze dostaje się do pęcherzyków płucnych. W ściankach pęcherzyków płucnych znajdują się naczynia włoskowate, przez które przepływa krew.

Krew zawiera czerwone krwinki (erytrocyty), które dzięki zawartej w nich hemoglobinie wiążącząsteczki tlenu (mówiąc w uproszczeniu – oblepiają się cząsteczkami tlenu), które przenikają przez mikrokanaliki w ściankach naczyń włoskowatych.

Taka utleniona krew płynie dalej tętnicami, rozchodzi się do coraz dalszych partii organizmu. W naczyniach włoskowatych doprowadzających krew do najdalszych komórek erytrocyty „gubią” cząsteczki tlenu, które „wciskane” są do kanalików w ściankach naczyń, skąd trafiająjuz do przestrzeni śródkomórkowej. W ten sposób każda komórka powinna miećpod dostatkiem tlenu, pobiera go tyle, ile potrzebuje.

Już z tego (mocno uproszczonego) opisu wynikają „wąskie gardła”, w których ten proces może ulec zakłóceniu.

 • Średnica krwinki czerwonej jest mniejsza niż średnica naczynia włoskowatego. Krwinka, będąc elastyczną, wciskana jest jak balonik w mikronaczynie. Jeżeli mikronaczynie jest zatkane, nieelastyczne, a erytrocyty pozlepiane, mniej erytrocytów dostanie się do naczyń.
 • Zawartość tlenu w powietrzu ma bardzo istotne znaczenie.

Jak mierzy się zawartość tlenu we krwi

Niektórzy podają tzw. „wysycenie krwi tlenem” w procentach. Taka wielkość odpowiada na pytanie:

W jakim procencie wolna powierzchnia erytrocytów w krwi tętniczej jest pokryta cząsteczkami tlenu?

Czy takie postawienie sprawy ma wiele wspólnego z faktyczną ilością tlenu w organizmie?

Nie. Na zdjęciach powyżej widzisz dwa różne obrazy krwi tego samego człowieka. Wolna powierzchnia erytrocytów na obydwu zdjęciach może być pokryta cząsteczkami tlenu w podobnym procencie. Ponieważ jednak wolna powierzchnia na pierwszym zdjęciu jest znacznie mniejsza (bo erytrocyty sa pozlepiane), to faktyczna liczba cząsteczek tlenu będzie również znacznie mniejsza.

Wysycenie krwi tlenem mierzone w ten sposób może być zbliżone w obydwu przypadkach, ale rzeczywista ilość tlenu jest większa we krwi na zdjęciu drugim.

Dlatego jest inna, lepsza, choć mniej rozpowszechniona metoda pomiaru. Mierzona tutaj wielkość to tzw. ciśnienie cząstkowe tlenu, a metoda pomiaru nazywa się fotopletyzmografia.

Ten pomiar odpowiada na pytanie:

Jaka jest rzeczywista ilość tlenu we krwi tętniczej, dostępna dla komórek?

Jeżeli będziesz kiedykolwiek chciał(a) zbadać sobie zawartość tlenu we krwi, szukaj placówki, gdzie można to zrobić tą drugą metodą, bo to jest jedyny sposób, aby się dowiedzieć prawdy, a informacja ta jest niezwykle ważna.

Można to zrobić w dobrych placówkach medycznych, oraz w dobrych gabinetach tlenoterapii. Co ważne, metodą tąmożna równieżśledzićzmiany w czasie, w wyniku różnych działań, zmiay trybu życia itd. Możesz sprawdzić, czy to co robisz aby poprawićdotlenienie organizmu rzeczywiście działa. Pytaj o:

 • Pomiar ciśnienia cząstkowego (parcjalnego) tlenu lub
 • Pomiar wieku tlenowego

Co przeszkadza w utrzymaniu właściwego poziomu dotlenienia

Na niektóre czynniki odpowiadające za poziom dotlenienia możemy wpłynąć naszą aktywnością, trybem życia itd. Na wiele z nich jednak, niestety, nie mamy żadnego wpływu, względnie wpływ jest bardzo trudny. Nie będę tego tematu szeroko rozwijał, każdy inteligentny człowiek, jeżeli nieco pomyśli będzie dokładnie wiedział w czym rzecz.

Zawartość tlenu w powietrzu

Zdania na temat zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym są podzielone. W szkole podstawowej uczono mnie, że tlenu w powietrzu jest około 20%. Dzisiaj są na świecie miejsca, gdzie jest go 12%.

Niezależnie od tego, czy jest go 22, czy 18, czy 14%, jedno jest pewne – jest go mniej niż było 100 lat temu. A człowiek został stworzony do życia w warunkach takich, jakie były 100 lat temu i wcześniej. Zmiany w środowisku życia przebiegają znacznie szybciej, niż organizm jest w stanie się do nich dostosować w drodze ewolucji.

Brak ruchu

Natura skonstruowała nas tak, że przeżycie wiąże się z koniecznością poruszania się i pracy fizycznej. Obliczono, że nasz pradziadek zyjąc normalnie przemierzał około 40 km dziennie na piechotę, oddychając przy tym czystym powietrzem zawierającym co najmniej 20% tlenu.

Rozwój cywilizacji i zmiana trybu zycia z tym związana sprawia, że ruszamy się coraz mniej.

Supermarkety, gdzie można wszystko co potrzebne do życia zakupić przemierzając 50 metrów, zakupy przez internet, siedzący tryb życia – to nie są zjawiska dane przez naturę. Odbywa się to, niestety, z ogromną szkodą dla zdrowia, głównie poprzez niedotlenienie.

Duży poziom stresu

Mam tutaj na myśli nie tylko stres w rozumieniu potocznym, czyli np. dyskomfort związany z pośpiechem.

Mam na mysli sumę wszystkich czynników obciążąjących organizm, na co składa się setki różnych sytuacji, spraw, czynników zewnętrznych, psychicznych.

Można powiedziec ogólnie, że w czasach dzisiejszych suma stresów, z którymi organizm musi sobie radzić jest znacznie większa, niż miało to miejsce dawniej, a jednocześnie znacznie mniej robimy w kierunku podniesienia zdolności do radzenia sobie ze stresem.

To tak, jakby do coraz takiego samego akumulatora, ładowanego coraz słabiej, podłączać coraz więcej żarówek. W końcu musi przyjść moment, kiedy żarówki zaczną świecić coraz słabiej.

Stres ponadto stał się zjawiskiem ciągłym. Pierwotnie sytuacje stresowe i reakcje organizmu na nie (podwyższony poziom adrenaliny itd) były stosunkowo rzadkie, nagłe i krótkotrwałe. Człowiek miał rezerwy, aby np. uciec, lub zrobićcoś, aby sytuacja stresowa przestała miec wpływ. Obecnie człowiek zachodu żyje z ciągłądawkąmniejszego lub większego stresu.

Z punktu widzenia dzisiejszego tematu, stres powoduje napięcie mięśniowe, w ślad za tym obkurczenie naczyńkrwionośnych. Postępujący spadek zasobów energii prowadzi do sklejania (rulonizacji) erytrocytów. Mechanizm dotlenienia organizmu zaczyna przebiegaćcoraz gorzej. Mniej krwi dopływa do naczyń włoskowatych, spada ciśnienie cząstkowe tlenu we krwi.

Co można zrobić, aby utrzymać właściwe dotlenienie w sposób naturalny

Warto wyrobić w sobie pewne pożyteczne nawyki równoważące wpływ stresu. Część z nich jest oczywista, część nie tak bardzo. Niektóre możesz łatwo wprowadzić w czyn, inne wymagająnieco wysiłku.

Naucz się oddychać głęboko, pełnymi płucami

Możesz to zrobić sam, w zaciszu własnego mieszkania. Możesz skorzystać z pomocy fachowców. Ważne jest, aby głębokie oddychanie stało się trwałym nawykiem.

Zadbaj również o odpowiednie warunki do oddychania. Zwróć uwagęna miejsce, w którym często siedzisz (biurko, samochód). Czy nie jesteś zbyt pochylony(a)? Czy możesz w tej pozycji głęboko odetchnąć?

Ruszaj się dużo na świeżym powietrzu

W tym miejscu nie muszę się chyba zbytnio rozpisywać. Pamiętaj jednak, że ma to być RUCH na ŚWIEŻYM POWIETRZU.

Czyli jazda na stacjonarnym rowerku w fitness klubie w centrum Warszawy to nie jest do końca to o co chodzi. Znacznie lepszy dla dotlenienia jest długi spacer po pagórkach w okolicznym lesie.

Odpoczywaj, relaksuj się

Wiem sam, jaki to problem. To bardzo ważna sprawa. Przede wszystkim znajdź CZAS na skuteczny odpoczynek, najlepiej w połączeniu z ruchem i głębokim oddychaniem.

Chroń się przed nadmiernym stresem, względnie naucz się odpowiednio odreagowywać sytuacje stresowe

Tym tematem zajmę się szerzej w jednym z kolejnych artykułów.

Kup sobie psa

Najlepiej takiego, który wymaga trochęruchu i uwagi. On zmusi Cię do ruchu, pomoże Ci również nieco się odstresować, odwróci uwagę od problemów dnia codziennego.

Obcowanie z nim da Ci sporo relaksu. Zrób to jednak tylko wtedy, jeżeli masz ku temu warunki.

Jedz dużo pikantnych potraw

To bardzo poważne i przemyślane stwierdzenie. Ostre, najlepiej świeże warzywa i przyprawy (papryka, chili, najlepiej zielone chili) zawierają dużo niacyny.

Niacyna ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne.

Czy pamiętasz co czujesz po zjedzeniu czegoś bardzo pikantnego? Czujesz ciepło i robisz się czerwony na twarzy. To właśnie efekt działania niacyny.

Hindusi jedzą bardzo ostro. Wiele ich potrawy są niemożliwe do zjedzenia dla większości ludzi zachodu. Są jednocześnie jednym z najzdrowszych narodów świata, o bardzo niskim odsetku osób cierpiących na choroby serca i krążenia.

Pij czerwone wino

Czerwone wino zawiera najwięcej flawonoidów, czyli bardzo skutecznych antyoksydantów. Pomaga utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji.

Pij FitLine Activize Oxy Plus

Większości z poprzednich punktów i tak większość ludzi nie wprowadzi w życie.

Tym osobom polecam picie FitLine Activize, opatentowanego preparatu , najlepszego znanego mi napoju wspomagającego procesy dotlenienia organizmu.

Dlaczego to działa i dlaczego Ci to polecam? Wystarczy spojrzec na składniki i mieć elementarną wiedzę na ich temat.

 • Niacyna rozrzesza naczynia krwionośne – to pierwszy czynnik ważny dla utlenienia.
 • Inne witaminy z grupy B – te które najłatwiej ulegająspaleniu pod wpływem stresu, a które dość trudno pozyskać. Wszystkie suplementy „antystresowe” są oparte na witaminach B, a Activize zawiera je najłatwiej przyswajalnej formie.
 • Witamina C – jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W Activize w ilości wystarczającej na radzenie sobie z dużąilościąwolnych rodników.
 • Algi brunatne – pewne składniki alg brunatnych mająbudowęcząsteczki bardzo podobnądo hemoglobiny zawartej w krwinkach czerwonych. Wprowadzenie alg brunatnych wraz z niacynąpowoduje wzrost ciśnienia cząstkowego tlenu we krwi

W Niemczech przeprowadzono zakrojone na szerokąskalębadania kliniczne, które udowodniły, że osoby pijące regularnie preparat FitLine Activize Oxy Plus mająo około 10% więcej tlenu we krwi tętniczej więcej w zestawieniu z osobami pijącymi placebo.

FitLine Activize Oxy Plus jest jedynym na świecie opatentowanym suplementem, w którym połączono niacynę z algami brunatnymi.

Więcej informacji o FitLine Activize Oxy Plus znajdziesz w dziale Dodatki żywieniowe / FitLine.

Pomyśl o korzystaniu z terapii pulsującym polem magnetycznym BEMER 3000

Jeżeli wykonujesz przynajmniej połowę powyższych punktów, dodatkowo mieszkasz w ekologicznie czystej okolicy, masz wokół las, czyste powietrze, najlepiej górskie i przemierzasz 30 – 40 km dziennie na piechotę, to ten punkt Ciebie nie dotyczy.

Pole magnetyczne i terapia BEMER 3000 będzie tematem odrębnego artykułu, a informację na temat tej rewolucyjnej terapii możesz poznać w dziale Magnetoterapia BEMER.{/reg}{pub}{loadposition register}{/pub}

Dariusz Młynarski

Cześć! Jestem przedsiębiorcą, sprzedaję skuteczne produkty dla zdrowia i urody i pomagam budować biznesy w naszej branży. Dzielę się tym, co działa!

Inne wpisy z tej kategorii

7 korzyści zażywania kolagenu + sposoby na pobudzenie jego syntezy

7 korzyści zażywania kolagenu + sposoby na pobudzenie jego syntezy

Świetną robotę wykonał pan Marek Skoczylas, autor książki "Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" (książka dostępna tutaj). Pan Marek prowadzi również kanał na Youtube, gdzie znaleźliśmy piękne podsumowanie tego, co warto wiedzieć na temat kolagenu....

Lepsza odporność na choroby w 4 krokach

Lepsza odporność na choroby w 4 krokach

Na użytek czytających ten wpis o odporności znacznie po marcu 2020 roku zaznaczam, iż powstaje on w warunkach zagrożenia epidemiologicznego, gdy cały naród jest uziemiony w domowej kwarantannie. To bardzo dziwne doświadczenie, o którym być może...

Po witaminie B3 jestem czerwony, czyli co konkretnie robi niacyna

Po witaminie B3 jestem czerwony, czyli co konkretnie robi niacyna

Wpis niniejszy jest odpowiedzią na bardzo częste pytanie od klientów kupujących jeden z suplementów energetycznych zawierający niacynę. Te produkty należą do najczęściej i najchętniej kupowanych. Klientka pyta:"(...) za każdym razem po wypiciu pojawia się...

O peptydach mówi autor patentu, prof. Andrzej Frydrychowski

O peptydach mówi autor patentu, prof. Andrzej Frydrychowski

Peptydy, to według świeżych naukowych doniesień, potężna broń przeciwko procesom starzenia. Wszak, w całym tym dbaniu o zdrowie, do tego rzecz się sprowadza - do hamowania procesów starzenia. Peptydy kolagenu rybiego to najbardziej wartościowe z peptydów. Mówiąc o...

Wspaniały rok 2017. A Twój?

Wspaniały rok 2017. A Twój?

Tak, wiem, aktualnie mnóstwo ludzi pisze o swoich świąteczno-noworocznych przemyśleniach i może być tak, że już Ci się nie chce czytać kolejnego dzieła literatury potocznej z tej serii. Niestety, moje życzenia noworoczne dla Ciebie znajdziesz dopiero pod koniec tego...

O witaminie C konkretnie, praktycznie i bez ściemy

O witaminie C konkretnie, praktycznie i bez ściemy

Dlaczego akurat PIES został użyty jako ilustracja artykułu o witaminie C? Dlatego, że widoczny na zdjęciu Golden Retriever, nawet gdy leży pod stołem w mieszkaniu, sam wytwarza z pożywienia witaminę C w ilości nawet kilku gramów na dobę. Taki Golden Retriever waży...

Peptydy i inne sposoby na dożycie 100 lat w przewlekłym zdrowiu

Peptydy i inne sposoby na dożycie 100 lat w przewlekłym zdrowiu

Będą peptydy, będzie o jedzeniu i o nawykach. Niby wiadomo, że ważne, jednak kiedy wypowiedzą się autorytety, to jakby lepiej wchodzi... W maju 2017 roku, w Genewie, odbyło się sympozjum na temat długowieczności, gdzie przez kilka dni tęgie mózgi w temacie...

Produkty w koszyku