Napisałem ten artykuł zainspirowany powtarzającymi się pytaniami od moich czytelników, w rodzaju: „mam cukrzycę / miażdżycę / nadciśnienie – jakie produkty by Pan polecił na moją chorobę?” Pytanie wydaje się słuszne, jeśli ktoś ma tego rodzaju problem. Nie jest to jednak optymalne rozumienie problemu.

Jasne, że do takiego sposobu myślenia (mam problem -> szukam tabletki na problem) jesteśmy przyuczani przez lekarzy i tzw. służbę zdrowia. Wiele ogromnych koncernów farmaceutycznych ma interes w tym, abyśmy w 100% polegali na lekach i leczeniu objawowym. Pamiętaj, że dochody tych firm istnieją dzięki temu, że ktoś choruje, a człowiek zdrowy NIE DAJE zarobić koncernom farmaceutycznym.

Suplementacja diety, naturalne wspomaganie zdrowia – to nie jest leczenie w zwykłym rozumieniu tego słowa. Nie zajmujemy się leczeniem, to jest sfera działania lekarza, mającego do leczenia odpowiednie uprawnienia.

My natomiast promujemy i sprzedajemy ŻYWNOŚĆ. Oferowane przez dystrybutorów suplementy diety preparaty to wysokowartościowa, skoncentrowana żywność, często {reg}mająca także jakieś ukierunkowane działanie (np. oczyszczanie, wspomaganie odchudzania).

Faktem jest, że częstym „efektem ubocznym” stosowania wysokiej jakości suplementów jest to, że chory człowiek wraca do zdrowia, niejednokrotnie wbrew przewidywaniom lekarzy. Nie oznacza to jednak, że suplement X powinien być traktowany jako lekarstwo na chorobę Y. Jest to raczej przesłanka do tego, że organizm, który jest:

  • optymalnie odżywiony, jego komórki mają pod dostatkiem niezbędnych składników odżywczych,
  • dotleniony,
  • oczyszczony,

…radzi sobie z chorobami zupełnie dobrze, a wbudowane weń mechanizmy samoleczenia działają tak, jak trzeba.

Nie oznacza to również, że należy zrezygnować z leków na rzecz suplementów. Po prostu są to dwie różne sfery działania, które powinny się nawzajem uzupełniać (a nie zastępować). Leki robią swoje, a suplementy swoje. Leczenie to jedno, zabezpieczanie, profilaktyka, wspomaganiem, to drugie.

Łatwo jednak zauważyć, ze osoby, które stosują dobrej jakości suplementację są ogólnie zdrowsze. Wielu lekarzy zalecając pacjentom określone leki (w celu leczenia choroby – „ugaszenia pożaru”) równolegle zaleca spożywanie suplementów (jako profilaktyka, wzmocnienie, zabezpieczenie etc.). Najczęstszym przykładem takiego działania jest stosowanie suplementów odnawiających florę bakteryjną w jelitach równolegle z kuracją antybiotykami.

Jak podchodzić do suplementacji diety?

O tym, że suplementacja jest w dzisiejszych czasach niezbędna, rozsądnych ludzi nie trzeba przekonywać, chociaż wiele osób jeszcze opiera się trendowi. W 1936 roku senat amerykański wydał dekret stwierdzający, że społeczeństwo powinno suplementować się, celem uzupełnienia zubożonej diety. Minęło 70 lat, a wciąż jest wielu ludzi (w tym, o zgrozo, niemało lekarzy), którzy zastanawiają się, czy i po co stosować biologicznie aktywne dodatki do żywności. Lekarzy jestem w stanie zrozumieć, wszak ich dochody nie biorą się od zdrowych ludzi…

Kiedy ktoś pyta, jak długo powinien jeść suplementy, można odpowiedzieć pytaniem: „jak długo należy się odżywiać, aby nie umrzeć z głodu?”

Rozsądną, wartościową suplementację warto traktować tak, jak żywność – jako trwały nawyk, stały element życia, nie jako do chwilowo stosowanego lekarstwa.

0
Produkty w koszyku

Zaloguj się na swoje konto