Koenzym Q10 – działanie, wpływ, efekty

Dariusz Młynarski - nowy wpis o mikrokrążenie

Dariusz Młynarski

11 lutego 2008

Koenzym Q10 fachowo nazywa się „ubichinon”. Angielskie słowo ubiquitous oznacza tyle co wszechobecny, istniejący wszędzie w tym samym czasie. Sugeruje to szerokie znaczenie dla organizmu. Jako jeden z koenzymów, Q10 wspomaga mitochondria w procesie przetwarzania pożywienia w ATP – podstawowego źródła energii dla komórek. Daje też korzyści w zaskakującej liczbie problemów zdrowotnych.

Podsumowałem najbardziej istotne dla zdrowia korzyści, kiedy zjadamy tej witaminy odpowiednie ilości, czy to w postaci zwykłego pożywienia, czy też w postaci suplementu dostarczającego koenzym Q10 w postaci  zgrabnej infografiki, która dobrze to streszcza. Oto ona:

Koenzym Q10 – co to jest

Źródło: https://www.healingdaily.com/detoxification-diet/coenzyme-q10.htm oraz opracowanie własne autora.

Koenzym q10, (CoQ10, Q 10) bywa nazywany eliksirem młodości, witaminą młodości i cudem natury. Został odkryty w 1957 roku i można znaleźć mnóstwo literatury na jego temat, mamy za sobą całe dekady badań naukowych. Korzyści jakie koenzym Q10 daje organizmowi są niepodważalne.

Bardziej fachowa nazwa koenzymu Q10 to „ubichinon”. Angielskie słowo ubiquitous oznacza tyle co wszechobecny, istniejący wszędzie w tym samym czasie. Sugeruje to szerokie znaczenie dla organizmu. Jako jeden z koenzymów, Q10 wspomaga mitochondria w procesie przetwarzania pożywienia w ATP – podstawowe źródło energii dla komórek. Daje też korzyści w zaskakującej liczbie problemów zdrowotnych.

Dla przykładu, badacze udowodnili efekty suplementacji koenzymu Q 10 u osób z paradontozą, która, jak się okazało, jest związana z niedoborem Q10. Podwójne ślepe próby wykazały, że ludzie z chorobami dziąseł, którym podawano q10 mieli znacznie lepsze efekty leczenia, niż po placebo.

Praktycznie każda komórka ciała zawiera Q10. Mitochondria, obszar komórki wytwarzający energię zawiera go najwięcej. Serce i wątroba, których komórki zawierają najwięcej mitochondriów, a więc zawierają też najwięcej koenzymu q10. Koenzym Q10 pomaga ludziom po zawałach, chociaż znaczące efekty mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach stosowania.

Q10 i zdrowe serce

Witamina ta jest jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym. Jednym z jego głównych zastosowań jest dla osób {reg} przyjmujących leki obniżające poziom cholesterolu. Niektóre leki obniżające poziom lipidów powodują spadek poziomu koenzymu q10 w surowicy i także obniżają efektywność suplementacji.
Leki te upośledzają produkcję koenzymu q10 w wątrobie i mogą powodować problemy, chyba, że osoba suplementuje koenzym q10. Wraz z tymi lekami należy zawsze uzupełniać niedobór koenzymu q10, ponieważ powodują one zwiększone ryzyko problemów z sercem.

Drugie ważne zastosowanie jest w przypadkach niewydolności serca. Jest wtedy szczególnie przydatny. Kiedy serce nie może ono pompować wystarczającej ilości krwi, jej obieg w ciele ulega spowolnieniu. Teoretycznie , serce może zwiększać swoją chwilową wydajność na kilka sposobów; może ulec zwiększeniu, aby pompować więcej krwi. Może też przyspieszyć akcję, szybciej bić. Ścianki serca mogą ulec pogrubieniu, aby zwiększyć siłę pompowania.

Jak więc działa koenzym Q10? Aby to zrozumieć, musimy przyswoić sobie część biologii ze szkoły wyższej która mogła ulec zapomnieniu: chodzi o adenozynotrójfosforan, znany jako ATP.

ATP służy jako źródło energii dla większości procesów biochemicznych w ciele, jest odzwierciedlane przez rezerwę energii w mięśniach. Serce, jako mięsień będący w ciągłym ruchu, potrzebuje ciągłych dostaw ATP. I tu pojawia się ważność koenzymu Q 10. ATP nie może być produkowany BEZ koenzymu Q10. Koenzym Q10 jest katalizatorem w procesie wytwarzania ATP. Oznacza to, że koenzym Q 10 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu i z oczywistych względów w największej ilości występuje w sercu.

Koenzym q10 i choroba Parkinsona

Wyniki kontrolowanych testów z wykorzystaniem placebo sugerują, że koenzym q10 powstrzymuje rozwój choroby Parkinsona we wczesnym stadium. Chociaż wyniki te warto potwierdzić badaniami na większą skalę, dają one nadzieję na nową, skuteczną terapię choroby Parkinsona.

Badacze sądzą, że koenzym q10 działa poprzez poprawę funkcjonowania mitochondriów – małych elektrowni produkujących energię w komórkach. Koenzym q10 jest ważnym ogniwem w łańcuchu procesów biochemicznych. Jest również silnym antyoksydantem – substancją, którą skutecznie „wymiata” wolne rodniki powstające podczas przemiany materii. Badania przeprowadzone przez Dr. Shultsa, Richarda Haasa (Cornell University) pokazały, że poziom koenzymu q10 u pacjentów z chorobą Parkinsona jest drastycznie obniżony i działanie mitochondriów jest upośledzone.

Badania na zwierzętach pokazały, że koenzym q10 może chronić obszary mózgu uszkodzone przez chorobę Parkinsona. Dr Shultz wraz z kolegami przeprowadzili także studia pilotażowe nad chorobą Parkinsona, które pokazały, że spożycie 800 mg koenzymu q10 dziennie było dobrze tolerowane i znacząco podniosło poziom q10 we krwi.

Należy powiedzieć, że w przypadku choroby Parkinsona, najlepszym wyjściem jest profilaktyka.

Skąd brać koenzym Q10

Gdzie można znaleźć koenzym q10? Głównie w rybach i mięsie. Nasz organizm ma zdolność wytwarzania tylko pewnej, niewystarczającej ilości koenzymu q10, reszta musi przyjść z pożywieniem.

Najbogatsza w koenzym Q10 żywność to: makrela, wątroba, serca wołowe, oraz jaja. Jest również sporo źródeł Q10 wśród warzyw, najbogatsze to szpinak, brokuły, orzechy ziemne, pszenica – chociaż zawartość Q10 jest w nich znacznie mniejsza niż w mięsie.

Co najważniejsze, żywność, aby zachować wysoką zawartość Q10 musi być świeża, surowa i nieprzetworzona – żadnego mielenia, konserwowania, pakowania w puszki, zamrażania etc. Powinna także pochodzić z upraw i hodowli wolnej od zanieczyszczeń.

Niedobór koenzymu Q10 a brak energii

Zrozumienie przyczyn, dla których odpowiednia ilość koenzymu Q10 jest tak ważna dla ciała pozwala zauważyć kilka interesujących prawidłowości – wystarczy po przeczytaniu tego artykułu rozejrzeć się wokół siebie.

Czy znasz wegetarian i wegan, którzy wyglądają jakby mieli słabe baterie?

To dość częsty widok, a nawet, powiedziałbym, stereotypowy wizerunek wegetarianina. Przyczyna sporej części negatywnych opinii na temat wegetarianizmu: osoba blada, o słabym głosie, bez energii. Kilka linijek wyżej napisano, że warzywa są ubogie w Q10 – jedno z podstawowych „paliw” dla procesu wytwarzania energii. Wegetarianizm jest bardzo dobrym sposobem na życie, pod warunkiem, że się uzupełni w diecie te składniki, z których rezygnujemy wraz z mięsem.
Wegetarianom, a szczególnie weganom (weganie nie jedzą żadnych wyrobów pochodzenia zwierzęcego, także jajek, mleka, serów etc) poleciłbym suplementację koenzymu Q10.

Chroniczne zmęczenie, brak energii

Ciągłe niewyspanie, zmęczenie, depresja, „nic mi się nie chce”. Znasz takie uczucia? Rachunek sumienia na temat sposobu odżywiania mógłby dać odpowiedzi na wiele pytań na temat własnego samopoczucia.

Osoby, które bez specjalnego powodu czują się osłabione, brak im energii, cierpią na tzw. „syndrom przewlekłego zmęczenia” (jeden z ostatnich wynalazków jakiejś firmy farmaceutycznej) powinny sięgnąć po koenzym Q10.

Suplementacja, uzupełnianie koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest najczęściej oferowany w formie kapsułek zawierających pomarańczowy proszek, ewentualnie oleistą ciecz. Forma tabletki jest najgorzej przyswajalna, nie jest więc zalecana.

Jak dużo koenzymu Q10 należy przyjmować? Dawki dla osób dorosłych wahają się pomiędzy 30 a 90mg dziennie. Zależnie od stanu zdrowia można przyjmować znacznie więcej, nawet po 100mg kilka razy dziennie. W większości badań na temat wpływu na serce używano 90 – 150 mg dziennie.

W ciągu kilku dekad nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych nawet przy dawkach sięgających kilkaset miligramów dziennie.

Zaleca się, aby koenzym Q10 przyjmować wraz posiłkami zawierającymi tłuszcze. Ponieważ Q10 jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, i słabo przyswaja się podczas trawienia, szczególnie przy pustym żołądku.

Z suplementacją koenzymu Q10 jest jednak pewien kłopot

Tłuszcze, w tym witaminy (w tym koenzym Q 10) rozpuszczalne w tłuszczach są stosunkowo słabo przyswajalne. Dlatego dla odczuwalnych i mierzalnych efektów zaleca się spożywać stosunkowo duże dawki koenzymu Q10.

W badaniach, w których osiągnięto najlepsze wyniki spożywano KILKASET mg dziennie. Przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach oznaczałoby to zjadanie garści kilkudziesięciu kapsułek codziennie.

Słowo kluczowe – przyswajalność

Elementem najczęściej pomijanym jest skierowania uwagi na to, ile koenzymu Q10 powinno zostać faktycznie wchłonięte przez organizm. Zamiast tego zaleca się po prostu spożycie określonej ilości miligramów. W badaniach klinicznych podawano pacjentom kilkaset mg dziennie. Tylko wtedy organizm może faktycznie wchłonąć niezbędne ilości rzędu 30 – 90 mg.

Osoby, które przyjmują jedną kapsułkę zawierającą 30 mg koenzymu Q10 spodziewając się cudownych efektów nie są świadome, że przyswajają realnie zaledwie 15-20% tej ilości, a więc ilości zbyt małe dla osiągnięcia spektakularnych efektów. Przyswojenie 30 mg dziennie wymagałoby bowiem spożycia kilkuset mg dziennie – czyli garści kapsułek każdego dnia.

Koenzym Q10 w postaci nanomicelarnej

Firma suplementacyjną PM International opracowała i opatentowała technologię nanosolve,  czym doprowadziła do sporego zamierzania w suplementacji składników odżywczych będących w naturze tłuszczami.

Preparaty uzyskane przy pomocy tej technologii zachowują się tak, jakby rozpuszczały się w wodzie.

Po wpuszczeniu kropli koenzymu Q10 do wody, zamiast spodziewanego „oka tłuszczu” otrzymujemy jednolity wodny roztwór. Daje to bardzo ważną korzyść: przyswajalność koenzymu Q10 w takiej postaci jest wielokrotnie większa i sięga ponad 90%.

Oznacza to, że teraz jedna dawka kilkudziesięciu mg dziennie koenzymu Q10 prawie w całości i natychmiast trafia tam, gdzie jest on potrzebny. Do wnętrza komórek całego ciała.

Technologia ta jest użyta we wszystkich preparatach marki FitLine zawierających substancje rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E, K, beta-karoten, koenzym Q 10, kwasy tłuszczowe omega 3).

Rekomendacje produktów

 • Nutrivi Get Up+ niacyna i witaminy B 100 g

  149,00 
  Kup produkt
 • FitLine Koenzym Q10 Plus

  FitLine Koenzym Q10 Plus

  187,00 
  Do koszyka

Dariusz Młynarski

Cześć! Jestem przedsiębiorcą, sprzedaję skuteczne produkty dla zdrowia i urody i pomagam budować biznesy w naszej branży. Dzielę się tym, co działa!

Inne wpisy z tej kategorii

7 korzyści zażywania kolagenu + sposoby na pobudzenie jego syntezy

7 korzyści zażywania kolagenu + sposoby na pobudzenie jego syntezy

Świetną robotę wykonał pan Marek Skoczylas, autor książki "Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" (książka dostępna tutaj). Pan Marek prowadzi również kanał na Youtube, gdzie znaleźliśmy piękne podsumowanie tego, co warto wiedzieć na temat kolagenu....

Lepsza odporność na choroby w 4 krokach

Lepsza odporność na choroby w 4 krokach

Na użytek czytających ten wpis o odporności znacznie po marcu 2020 roku zaznaczam, iż powstaje on w warunkach zagrożenia epidemiologicznego, gdy cały naród jest uziemiony w domowej kwarantannie. To bardzo dziwne doświadczenie, o którym być może...

Po witaminie B3 jestem czerwony, czyli co konkretnie robi niacyna

Po witaminie B3 jestem czerwony, czyli co konkretnie robi niacyna

Wpis niniejszy jest odpowiedzią na bardzo częste pytanie od klientów kupujących jeden z suplementów energetycznych zawierający niacynę. Te produkty należą do najczęściej i najchętniej kupowanych. Klientka pyta:"(...) za każdym razem po wypiciu pojawia się...

Dlaczego maska Bio Renew działa

Dlaczego maska Bio Renew działa

Kiedy potrzebujesz szybkiego i radykalnego "odmłodzenia" - wybierz maskę kosmetyczną. Maski są tworzone właśnie po to, aby dać spektakularne efekty szybko - kilkanaście minut relaksującego seansu daje niejednokrotnie większe efekty niż profesjonalny zabieg w gabinecie...

Odmłodzenie w 20 minut – test Larens Bio Renew Mask

Odmłodzenie w 20 minut – test Larens Bio Renew Mask

Czasami chodzi o to, by błyskawicznie poprawić sobie wygląd, nawilżyć skórę i wygładzić ją. Z pomocą przychodzi „kosmetyka natychmiastowa” oferująca środki stworzone, by w kilkanaście minut znacząco poprawić wygląd. Ich działanie rzeczywiście widać natychmiast, jednak...

O peptydach mówi autor patentu, prof. Andrzej Frydrychowski

O peptydach mówi autor patentu, prof. Andrzej Frydrychowski

Peptydy, to według świeżych naukowych doniesień, potężna broń przeciwko procesom starzenia. Wszak, w całym tym dbaniu o zdrowie, do tego rzecz się sprowadza - do hamowania procesów starzenia. Peptydy kolagenu rybiego to najbardziej wartościowe z peptydów. Mówiąc o...

Wspaniały rok 2017. A Twój?

Wspaniały rok 2017. A Twój?

Tak, wiem, aktualnie mnóstwo ludzi pisze o swoich świąteczno-noworocznych przemyśleniach i może być tak, że już Ci się nie chce czytać kolejnego dzieła literatury potocznej z tej serii. Niestety, moje życzenia noworoczne dla Ciebie znajdziesz dopiero pod koniec tego...

O witaminie C konkretnie, praktycznie i bez ściemy

O witaminie C konkretnie, praktycznie i bez ściemy

Dlaczego akurat PIES został użyty jako ilustracja artykułu o witaminie C? Dlatego, że widoczny na zdjęciu Golden Retriever, nawet gdy leży pod stołem w mieszkaniu, sam wytwarza z pożywienia witaminę C w ilości nawet kilku gramów na dobę. Taki Golden Retriever waży...

Produkty w koszyku